badanie i mikroskop

Badanie glukozy – jak się przygotować?

Read Time:2 Minute, 30 Second

Badania laboratoryjne stanowią cenne źródło danych o pacjencie. Wyniki interpretowane przez specjalistów są bazą, od której zależy prawidłowe rozpoznanie jednostki chorobowej, dobór odpowiednich terapii lub modyfikacji prowadzonego leczenia, stąd niezwykle ważnym aspektem jest prawidłowe przygotowanie do procesu diagnostycznego – wszystko po to, by odzwierciedlić rzeczywistą kondycję zdrowotną badanej osoby. Jednym z najczęściej badanych parametrów jest oznaczenie poziomu glukozy we krwi – kluczowego źródła energii w organizmie. Na co zwrócić szczególną uwagę, przygotowując się do wizyty w laboratorium? Jakie kroki podjąć, by zminimalizować ryzyko pojawienia się nieadekwatnych wyników?

Do tygodnia przed badaniem

W porozumieniu z lekarzem prowadzącym lub dietetykiem klinicznym, na około tydzień przed planowanym wykonaniem badania należy odstawić lub zmodyfikować dawki regularnie przyjmowanych suplementów diety, mieszanek ziołowych oraz kompleksów witaminowych. Wiele z nich posiada właściwości regulujące poziom glukozy we krwi – ich przyjęcie w przeddzień badań może realnie wpłynąć na zafałszowanie wyników i zamaskować istniejącą nietolerancję węglowodanów. Substancje, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę to m. in. ekstrakt z morwy, berberyna, herbatki zawierające w swoim składzie czarny bez, pokrzywę i mniszek lekarski.

Zalecane jest zachowanie normalnej aktywności fizycznej. Wraz z intensywnością treningu obserwuje się zmiany w gospodarce węglowodanowej – wzrasta tempo zużycia energii. Poziom glukozy, a także innych parametrów krwi może ulec znaczącemu obniżeniu – zwłaszcza gdy człowiek jest dopiero na etapie rozpoczynania swojej przygody ze sportem. Warto więc to uwzględnić w planie przygotowań i dostosować ilość ćwiczeń do danej sytuacji.

24 godziny przed badaniem

Dzień przed badaniem należy zadbać o prawidłowe nawodnienie oraz pamiętać o spożyciu lekkostrawnego posiłku w godzinach wieczornych – w tej roli idealnie sprawdzi się porcja ciepłej zupy lub sałatka. Warto wstrzymać się z konsumpcją alkoholu – jeśli przed snem wypijemy choć jedną porcję piwa lub kieliszek wina, nie będziemy już „na czczo”. Poza powyższą modyfikacją stosuje się dietę typową dla swojego trybu życia. Wieczorny relaks i długi, nieprzerwany sen wpłyną pozytywnie na przebieg pobierania materiału do analizy w laboratorium.

Dzień badania – jak się przygotować?

Do punktu pobrań warto dotrzeć wczesnym rankiem, pamiętając o zachowaniu minimum dwunastogodzinnej przerwy od ostatniego posiłku. Pominięcie śniadania jest niezwykle ważne – po konsumpcji wzrasta gwałtowanie poziom lipoprotein we krwi, co skutkuje możliwością pojawienia się utrudnień w oznaczeniach poszczególnych parametrów.

Należy wstrzymać się z porannym rytuałem picia kawy – kofeina wpływa na równowagę hormonalną i poziom glukozy. Zamiast dawki aromatycznego napoju warto sięgnąć po ciepłą wodę, co ułatwi proces pobierania krwi i nieco zmniejszy odczucie głodu.

Warto zadbać o dobry humor i pozytywną atmosferę w poczekalni – kłótnia w kolejce może przynieść niespodziewany skok poziomu glukozy, prolaktyny czy kortyzolu. Stres to czynnik niezwykle ważny przy prawidłowej interpretacji wyników – warto więc zachować spokój tuż przed kontaktem z personelem medycznym.

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, wszystkie regularnie stosowane leki powinny zostać przyjęte dopiero po pobraniu krwi.

Podsumowanie

Przed wykonaniem badań warto skonsultować się ze specjalistą, który może wskazać inny sposób przygotowania się do procesu diagnostycznego – uwzględniający indywidualne predyspozycje organizmu, takie jak wiek i kondycję osoby badanej. Wtedy należy postępować zgodnie z ustalonym schematem działania.