doktor

Jak przygotować się do gastroskopii?

Read Time:2 Minute, 45 Second

Gastroskopia należy do badań diagnostycznych pozwalających ocenić stan górnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli od przełyku, poprzez żołądek, do dwunastnicy. Wykonuje się ją przy pomocy giętkiego przewodu zwanego endoskopem. Jest to badanie inwazyjne, więc nie należy do komfortowych, na szczęście nie jest bolesne. Endoskop ma średnicę zaledwie około 1,5 cm (to grubość małego palca), a pacjent podczas zabiegu jest w znieczuleniu miejscowym (czasem ogólnym). 

Wskazaniem do wykonania gastroskopii są wszelkie dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, utrzymujące się przez dłuższy czas: notoryczne odbijanie i zgaga, przewlekłe bóle w nadbrzuszu, trudności w przełykaniu oraz krwawienia objawiające się smolistymi stolcami lub wymiocinami z domieszką krwi. Gastroskopia ma również zastosowanie w monitorowaniu już zdiagnozowanych chorób (wrzody, przełyk Barretta) oraz w profilaktyce nowotworowej (usuwanie polipów).

Jak przygotować się do gastroskopii?

  1. Bądź na czczo. Żadna specjalna dieta nie jest wymagana, ale na około 6 godzin przed zabiegiem nie można jeść pokarmów wymagających gryzienia oraz gęstych płynów. Unikaj też wszelkich soków oraz napojów w kolorach czerwieni i fioletu. Najlepiej ogranicz się wyłącznie do niegazowanej wody, której ostatnią szklankę możesz wypić na 2 godziny przed badaniem. Powstrzymaj się również od palenia papierosów i żucia gumy.
  2. Sprawdź, jakie leki przyjmujesz. Te najpopularniejsze, na nadciśnienie czy cholesterol, możesz bez obaw zażyć rano w dniu badania. Natomiast obowiązkowo skonsultuj się z lekarzem jeśli stosujesz leki przeciwzakrzepowe oraz, gdy leczysz się na cukrzycę.
  3. Czy masz zdrowe serce? Niestety, poważne problemy kardiologiczne są przeciwskazaniem do wykonania gastroskopii, dlatego bezwzględnie poinformuj lekarza w przypadku, gdy masz zaburzenia rytmu serca, a zwłaszcza jeśli niedawno przeszedłeś zawał.
  4. Zgoda. Przed badaniem zostaniesz poproszony o podpisanie pisemnej zgody na wykonanie zabiegu.

Jak przebiega gastroskopia?

Zebranie informacji na temat przebiegu badania ma kluczowe znaczenie w trakcie przygotowywania się do niego. Wiedza o tym, czego możemy się spodziewać skutecznie redukuje niepotrzebny stres, który w skrajnych przypadkach może nawet uniemożliwić przeprowadzenie gastroskopii.

Co Cię czeka? Jeżeli nosisz pełne protezy zębowe, będziesz je musiał wyjąć. Protezy częściowe, tzw. szkieletówki, zwykle mogą zostać. Lekarz rozpyli Ci w jamie ustnej środek znieczulający, dzięki temu unikniesz ewentualnego bólu i odruchu wymiotnego. Następnie zostanie Ci założony specjalny ustnik, zapobiegający zaciskaniu zębów na endoskopie, którym lekarz musi swobodnie manewrować. Otrzymasz również śliniak, gdyż w trakcie zabiegu przełykanie śliny jest znacznie utrudnione. Zapewne będziesz musiał położyć się na lewym boku, choć gastroskopię z powodzeniem można wykonać również na siedząco.

To właśnie teraz, na samym początku, następuje najważniejszy moment. Wprowadzony do gardła endoskop musisz przełknąć w naturalny sposób, jak zwyczajny fragment pożywienia. Lekarze skarżą się, że czasem zdarzają się pacjenci, którzy w wyniku ogromnego stresu tak mocno zaciskają gardło, że przeprowadzenie gastroskopii staje się zwyczajnie niemożliwe. Zabieg trzeba przerwać i umówić się na kolejny termin, tym razem w znieczuleniu ogólnym.

Kiedy endoskop znajdzie się w przełyku, prawdopodobnie będziesz odczuwał dyskomfort podobny do tego, jaki odczuwałeś już nie raz przy przesuwaniu się do żołądka dużego kęsu potrawy. Od tej chwili naprawdę możesz się odprężyć – najbardziej nieprzyjemne doznania są już za Tobą. Pomaga obserwowanie całego przebiegu badania na monitorze, który zwykle znajduje tuż obok. Większość lekarzy objaśni Ci wszystko, co najistotniejsze. Możliwość oglądania wnętrza własnego przełyku, żołądka i dwunastnicy potrafi dostarczyć więcej wrażeń niż najlepszy film.

Ile trwa zabieg gastroskopii?

Cały zabieg trwa najczęściej kilkanaście minut i bezpośrednio po nim można normalnie funkcjonować.