urodziny

Życzenia na 50 urodziny – czego życzyć?

Read Time:2 Minute, 45 Second

Pięćdziesiąte urodziny to ważna rocznica, przez wiele osób hucznie obchodzona. Jakie życzenia złożyć z tej okazji, by sprawić radość jubilatowi? 

„Zdrowia, szczęścia, pomyślności” – to najpopularniejsze życzenia, które można usłyszeć przy tego rodzaju okazjach. Warto jednak przed złożeniem życzeń dobrze się zastanowić i przygotować sobie bardziej oryginalne słowa. 

Dla rodziny i znajomych

Formuła zależy od tego, jakie relacje łączą jubilata z osobą składającą życzenia. Jeśli 50. urodziny obchodzi ktoś z bliskiej rodziny lub przyjaciel, można sobie pozwolić na bardziej osobiste życzenia. Warto nawiązać do indywidualnych cech danej osoby, do wykonywanej pracy, roli społecznej oraz innych spraw, którymi aktualnie się zajmuje – takie życzenia na 50 urodziny na pewno zostaną bardziej docenione.

Zupełnie inną formę będą mieć życzenia składane dalekim znajomym i krewnym – w tym przypadku bezpieczniej będzie posłużyć się ogólnymi słowami, aby mieć pewność, że nikt nie poczuje się urażony. 

Czego unikać

Pięćdziesiąte urodziny często są traktowane jako czas podsumowań. Dla niektórych osób jest to zakończenie pewnego etapu w życiu i rozpoczęcie nowego. W dniu 50. urodzin można mieć poczucie, że młodość bezpowrotnie się skończyła, niektórzy czują żal za tymi pięknymi latami. Dlatego w życzeniach z tej okazji najlepiej unikać określeń „żebyś czuł się wiecznie młody”, „druga młodość” czy też „wszystko jeszcze przed tobą”. Zamiast tego dobrym pomysłem będzie nawiązanie do mądrości życiowej, doświadczenia i wdzięczności za dotychczasowe lata.

Duże znaczenie ma charakter osoby, która obchodzi urodziny, a także wartości, które są dla niej ważne. Na przykład życzenia nawiązujące do pieniędzy dla niektórych ludzi będą zabawne, ale innym mogą się nie spodobać.

Mówione czy pisane

Sposób składania życzeń trzeba dostosować do tego, jaki jest środek przekazu. Życzenia wypowiadane osobiście będą się różniły od tych składanych przez telefon oraz tych zapisanych na karcie czy przesłanych SMS-em. Podczas osobistego spotkania dużą rolę odgrywają też gesty niewerbalne, takie jak uścisk czy pocałunek w policzek. Gdy na przyjęciu jest dużo gości i wszyscy witają się w progu, nie ma potrzeby wiele mówić. Z kolei w formie pisanej dobrze sprawdzają się wierszyki oraz bardziej osobiste i rozbudowane życzenia. Osoba obdarowana będzie mogła do nich wrócić nawet po kilku latach, będzie to dla niej miła pamiątka.

Przykładowe życzenia

Oto kilka przykładowych życzeń z okazji 50. urodzin.

– życzenia poważne, skłaniające do refleksji:

Z okazji tej ważnej rocznicy składam Ci najlepsze życzenia: wielu wspaniałych lat przeżytych w zdrowiu, z bliskimi ludźmi u boku. Realizacji wszystkich Twoich planów i marzeń, satysfakcji z pracy i życia osobistego. Doświadczenia miłości i radości każdego dnia. Wdzięczności za całe dotychczasowe życie i nadziei na piękną przyszłość.

– życzenia mniej oficjalne, zabawne:

Gratulacje, przeżyłeś już pół wieku! Piję dzisiaj twoje zdrowie! Życzę Ci jak najmniej siwych włosów i zmarszczek na twarzy, idealnej sylwetki i kondycji. Samych sukcesów w pracy, pełnego portfela, niskiej inflacji i taniej benzyny. Odporności na wszelkie wirusy, a zwłaszcza na wirusa złego humoru. Żebyś doczekał się wnuków i błogiego odpoczynku na emeryturze.

– wierszyk z życzeniami:

Przesyłam Ci uściski urodzinowe,
Niech to Święto będzie dla Ciebie wyjątkowe!
Życzę Ci jeszcze wielu lat wspaniałych,
Radości z rzeczy dużych i małych.
Życzę Ci też fizycznej i psychicznej siły,
żeby Cię żadne choroby nie martwiły,
żebyś dalej szczęśliwie kroczył przez życie,
a wszystko udawało Ci się znakomicie,
żeby Twój umysł dobre myśli wypełniały,
a wszystkie marzenia szybko się spełniały!